Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Data publikacji 08.12.2011
ruchKrajowa Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, której członkiem jest również Komenda Główna Policji, podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia „Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego” w dniach 5-11 grudnia 2011 roku. Do tej pory działania organizacyjne związane z Tygodniem Bezpieczeństwa były koordynowane na szczeblu ONZ. W tym roku każde państwo samodzielnie podejmuje decyzję w tej sprawie.
 
 
Na terenie powiatu wrzesińskiego w okresie od 01 stycznia do 30 listopada 2011 roku najwięcej zdarzeń drogowych miało miejsce na głównych ciągach komunikacyjnych. Ogółem zaistniało 597 zdarzeń drogowych, w tym 49 wypadków, w których zginęło 9 osób, a 53 zostały ranne oraz 548 kolizji. Około 10% z tych zdarzeń to wypadki drogowe zaistniałe z winy pieszego. Najczęstszą przyczyną tych zdarzeń było nieostrożne wchodzenie na jezdnię czy przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym.
 
W celu zwrócenia uwagi użytkownikom dróg na podstawowe problemy, z jakimi mogą spotkać się na drogach, a także do podejmowania działań edukacyjnych skierowanych zarówno do osób dorosłych jak też dzieci i młodzieży, Krajowa Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, której członkiem jest również Komenda Główna Policji, podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia „Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego” w dniach 5-11 grudnia 2011 roku.
 
Działania te realizowane są w ramach codziennej służby policjantów ruchu drogowego, przede wszystkim skierowane są one do niechronionych uczestników ruchu drogowego. Okres jesienno – zimowy to taka pora roku, kiedy na drogach robi się szczególnie niebezpiecznie. Jesienna mgła i szaruga to często przyczyny wielu wypadków i kolizji. Szczególnie narażoną grupą na tego typu zdarzenia są oczywiście osoby piesze, w tym zwłaszcza dzieci oraz rowerzyści. Dlatego tak istotnie jest używanie w tym czasie elementów odblaskowych. To właśnie jesienią i zimą, w czasie złej widoczności, gdy pieszy czy też rowerzysta ma na sobie ubranie w spokojnych, stonowanych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów czy kamizelek odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem. Warto pamiętać, że w ciemnościach osoba piesza widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości około 30 metrów. Jeśli jednak pieszy czy rowerzysta wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości około 150 metrów, czyli nawet 5 razy szybciej! To może uratować czyjeś życie. Pamiętajmy, że ceną lekkomyślności czy błędu popełnionego na drodze jest ludzkie życie i zdrowie.
 
 
 
w oparciu o źródło – www.podlaska.policja.gov.pl
Powrót na górę strony