Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Międzynarodowy Dzień Mediacj 2021

Data publikacji 20.10.2021

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Mediacji przypada na 21 października. To ogólnoświatowa akcja, służąca popularyzacji wiedzy związanej z metodami pokojowego rozwiązywania konfliktów. Jednym z jej celów jest możliwość spotkania z mediatorem i uzyskania informacji, co zrobić, żeby skorzystać z mediacji, jak przebiega postępowanie mediacyjne i jakie przynosi korzyści. Dyżury mediatorów organizowane są w sądach, prokuraturach, siedzibach organizacji pozarządowych czy placówkach oświatowych.

Celem tej inicjatywy jest rozpowszechnianie ugodowego rozwiązywania konfliktów. Mediacja, to próba doprowadzenia do polubownego, satysfakcjonującego strony rozwiązania sporu na drodze dobrowolnych negocjacji prowadzonych przy udziale neutralnego i bezstronnego mediatora. Wspiera on przebieg negocjacji, łagodzi powstające napięcia i pomaga w dojściu do porozumienia.

Międzynarodowy Tydzień i Dzień Mediacji jest inicjatywą cykliczną, przeprowadzaną co roku przez środowiska prawnicze. Organizatorzy chcą w ten sposób uświadomić stronom uczestniczącym w sporze, że mają prawo do mediacji, zanim jeszcze sprawę przejmie sąd i w konsekwencji podejmie arbitralną decyzję. Jak podkreślają prawnicy, rozstrzygnięcie konfliktu poprzez mediację, czyli bezpośrednio przez zwaśnione strony, zawsze jest lepsze od wyroku sądu, ponieważ jest kompromisem, do którego doszli sami zainteresowani.

Więcej o mediacji można znaleźć na stronie www.mediacja.gov.pl

Mediacja jest alternatywnym sposobem rozwiązania sporu, mającym charakter polubowny, przeprowadzana jest według regulacji prawnych lecz dobrowolnie, poza salą sądową przed profesjonalnym mediatorem. Efektem mediacji jest ugoda zawarta przed mediatorem, która w większości kategorii sporów zatwierdzona przez sąd nadaje się do wykonania podobnie jak wyrok sądowy czy ugoda zawarta przed sądem. Jej zaletą jest szybkie i zdecydowanie tańsze od procesu sądowego zakończenie sporu. Mediacja w bardziej rozwiniętych krajach świata cieszy się już ponad stuletnią praktyką rozwiązywania sporów poza sądem. W polskim porządku prawnym mediacja, jako instytucja prawa prowadząca do zawarcia ugody, wprowadzona została po raz pierwszy w ograniczonym zakresie - bo jedynie w sprawach dotyczących rozstrzygania sporów zbiorowych ze stosunku pracy - dopiero w roku 1991. W br. obchodzimy trzydziestolecie istnienia instytucji mediacji w Polskim porządku prawnym. W naszym kraj postępowania mediacyjne wprowadzane były sukcesywnie do roku 2005 w poszczególnych kategoriach spraw: w sprawach cywilnych, rodzinnych, w sprawach nieletnich w sprawach mających charakter postępowań administracyjnych a także w ograniczonym zakresie w postępowaniu karnym.

Powrót na górę strony