Okazja czyni złodzieja
Policjanci rozdawali ulotki prewencyjne w zakresie przeciwdziałania tak zwanej „przestępczości kieszonkowej”. Pamiętajmy, że w dużej mierze nasze bezpieczeństwo zależy także od nas samych.
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji we Wrześni w okresie przedświątecznym przeprowadzili akcje prewencyjną. Głównym założeniem działań było przeciwdziałanie tak zwanej przestępczości „kieszonkowej”, ale także uświadomienie mieszkańców naszego powiatu, że niestety w wielu przypadkach sprawdza się stare przysłowie, że „okazja czyni złodzieja”.
Niestety czasami zapominamy o zachowaniu podstawowych środków ostrożności w szczególności w czasie robienia przedświątecznych zakupów. Pozostawione bez uwagi torebki czy też schowane telefony komórkowe lub portfele w tylnej kieszeni są bardzo łatwym łupem dla złodzieja.
Dlatego też policjanci rozdawali specjalnie przygotowane ulotki informacyjne, które pozwolą każdemu, ustrzec się przed staniem ofiarą złodzieja. Pamiętajmy, że w dużej mierze nasze bezpieczeństwo zależy także od nas samych.
UWAŻAJ!!! NIE DAJ SIĘ OKRAŚĆ!!!
- nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu,
- klucze od mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem,
- nie wkładaj wartościowych rzeczy do kieszeni kurtki lub spodni,
- nie odkładaj torebki na ladę i podłogę,
- sprawdzaj osoby podające się za przedstawicieli instytucji,
- oszczędności przechowuj w banku,
- wyposaż swój dom/mieszkanie w system zabezpieczeń,
- w czasie urlopu pozostaw swoje mienie pod opieką bliskich lub znajomych,
- zabieraj tylko niezbędną ilośc gotówki,
- nie noś portfela w tylnej kieszeni spodni,
- pieniądze, czeki, karty płatnicze, dokumenty, klucze umieszczaj w dobrze zabezpieczonym miejscu, najlepiej rozłóż je w kilku miejscach,
- nie pokazuj portfela z dużą ilością pieniędzy gdy płacisz za zakupy.
Kieszonkowiec - to osoba, która się nie wyróżnia z tłumu i nie wygląda na przestępcę. Podczas robienia zakupów, przejazdu środkami komunikacji miejskiej, codziennego spaceru zwróćmy uwagę na swoje mienie. Kieszonkowiec ma określone sposoby działania:
- „sztuczny tłok” - usypiają czujność ofiary popychając ją i aranżując ścisk wokół niej,
- „na kosę” - kradzież dokonana jest przez przecięcie kieszeni, torebki lub siatki,
- „zza parawanu” - sprawca dla ukrycia swego działania posługuje się płaszczem przewieszonym przez rękę, torebkę, używaja luźnego stroju,
- „uwaga złodzieje” - taki okrzyk sprawia, że każdy odruchowo sięga do porfela, wskazując, gdzie go ukrył, obserwującym złodziejom.
W przypadku każdego niepokojącego sygnału
DZWOŃ 112.