Zadbaj o swój portfel
Kieszonkowcy działają sprawnie i bardzo szybko. Wykorzystują przedświąteczne zabieganie oraz roztargnienie kupujących. Jednak można im się przeciwstawić. Wystarczy stosować się do przekazanych przez dzielnicowych rad prewencyjnych.
Policjanci z Rewiru Dzielnicowych z Komendy Powiatowej Policji we Wrześni oraz z Podległych Posterunków Policji w okresie przedświątecznym przeprowadzili akcję przeciwko tak zwanym kradzieżom kieszonkowym. Akurat ten czas zabiegania spowodował, że złodzieje upatrzyli w tym okresie możliwość łatwego zarobku.
Ciągły pośpiech oraz świadomość, że mamy ostatnią chwile na zrobienie prezentu najbliższej osobie może spowodować roztargnienie, a także rozkojarzenie. W takim stanie bardzo łatwo jest stracić codzienną czujność.
I ten właśnie stan jest idealnym polem do popisu dla złodziei kieszonkowych. Swoimi metodami działają bardzo sprawnie i bardzo szybko. Wystarczy kilka sekund, w których może stracić pieniądze, które przecież miały być przeznaczone na prezenty.
W związku z tym przekazujemy gotowe sposoby jak nie dać się okraść. W przekazanej ulotce przez wrzesińskich policjantów, zwarte zostały rady prewencyjne, które powinny uchronić mieszkańców powiatu wrzesińskiego przed staniem się ofiarom kieszonkowca.
UWAŻAJ!!! NIE DAJ SIĘ OKRAŚĆ!!!
- nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu,
- klucze od mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem,
- nie wkładaj wartościowych rzeczy do kieszeni kurtki lub spodni,
- nie odkładaj torebki na ladę i podłogę,
- sprawdzaj osoby podające się za przedstawicieli instytucji,
- oszczędności przechowuj w banku,
- wyposaż swój dom/mieszkanie w system zabezpieczeń,
- w czasie urlopu pozostaw swoje mienie pod opieką bliskich lub znajomych,
- zabieraj tylko niezbędną ilość gotówki,
- nie noś portfela w tylnej kieszeni spodni,
- pieniądze, czeki, karty płatnicze, dokumenty, klucze noś w dobrze zabezpieczonym miejscu, najlepiej rozłóż je w kilku miejscach,
- nie pokazuj portfela z dużą ilością pieniędzy gdy płacisz za zakupy.
Kieszonkowiec - to osoba, która się nie wyróżnia z tłumu i nie wygląda na przestępcę. Podczas robienia zakupów, przejazdu środkami komunikacji miejskiej, codziennego spaceru zwróćmy uwagę na swoje mienie. Kieszonkowiec ma określone sposoby działania:
- „sztuczny tłok” - usypiają czujność ofiary popychając ją i aranżując ścisk wokół niej,
- „na kosę” - kradzież dokonana jest przez przecięcie kieszeni, torebki lub siatki,
- „zza parawanu” - sprawca dla ukrycia swego działania posługuje się płaszczem przewieszonym przez rękę, torebkę, używają luźnego stroju,
- „uwaga złodzieje” - taki okrzyk sprawia, że każdy odruchowo sięga do portfela, wskazując miejsce, gdzie go ukrył, obserwującym złodziejom.
W przypadku każdego niepokojącego sygnału
DZWOŃ 112.