NIE dla Handlu Ludźmi
Światowy Dzień Przeciwko Handlu Ludźmi. Działajmy razem, aby zapobiec ludzkim tragediom. Nie pozwólmy, aby drugi człowiek był traktowany jak „rzecz”, która można sprzedać lub kupić.
Światowy Dzień Przeciwko Handlu Ludźmi obchodzony jest 30 lipca. Ta data jest tylko akcentem tego przestępczego proceduru, o którym i z którym jesteśmy jako doczesne społeczeństwo zobowiązani walczyć każdego dnia żeby żaden człowiek nie stał się w nim przedmiotem.
A czym jest Handlem ludźmi. Można go określić werbowaniem, transportowaniem, przekazywaniem, przechowywanie lub przyjmowanie osób z zastosowaniem najczęściej przemocy, lub groźby bezprawnej lub też podstępu, wprowadzającego w błąd nieświadomą osobę co do zamiarów. Po przez handel ludźmi rozumiemy wykorzystanie osoby nawet za jej zgodą, w szczególności w prostytucji, pornografii lub innych formach seksualnego wykorzystania, w pracy lub usługach o charakterze przymusowym, w żebractwie, w niewolnictwie lub innych formach wykorzystania poniżających godność człowieka albo w celu pozyskania komórek, tkanek i narządów wbrew przepisom ustawy.
Temat bardzo ważny, ponieważ proceder handlu ludźmi w głównej mierze kojarzony jest właśnie z pracą na przykład sezonową. A pamiętajmy, że to przestępstwo godzi w podstawowe wartości jakimi są wolność i godność ludzka. Pod żadnym pozorem nie przyzwalamy na takie podmiotowe traktowanie drugiego człowieka.
W obliczu istniejącego problemu w Biurze Kryminalnym KGP funkcjonuje specjalna infolinia. Dzięki takiej formie kontaktu można przekazać informacje o przypadkach handlu ludźmi lub uzyskać stosowną pomoc +48 47 72 565 02. Dzwoniąc na wskazany numer lub pisząc na adres:handelludzmibsk@policja.gov.pl, można zapobiec ludzkim tragediom.
Gdzie szukać pomocy?
- POLICJA – tel. 112
- Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne (https://kcik.pl/)
- Fundacja La Strada (https://www.strada.org.pl/)
- ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych (http://www.zaginieni.pl/)
- Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (https://fdds.pl/)